På Samma Scen: Två skolor går samman och gör ett gemensamt Skapande Skola Projekt

På samma scen möts två olika elevgrupper. En musikprofilerad klass och en alldeles "vanlig" klass. Man möts till gemensamma repetitioner, där gospel och elevernas egna valda låtar utgör repertoaren. Det blir inte minsta gemensamma nämnare som är ledstjärnan utan man lär av varandra och får se rikedomen hos den andre och hos sig själv.
Prisbild: efter överenskommelse beroende på projektets längd och omfattning.

"Ett möte där olikheter leder till gemenskap"
"Olika skolval - Olika förutsättningar - Gemensamt resultat" 

Våren 2016 och 2017 genomförde vi projekt med elever från Adolf Fredriks Musikklasser Farsta och elever från Farsta Grundskola

"Här får man glänsa med det man är bra på. Och alla har något att bidra med"